Celiakie a představuje chronické onemocnění tenkého střeva, kterým v současné době trpí stále více lidí. Onemocnění vzniká díky citlivosti tenkého střeva na lepek - neboli gluten - což je směs bílkovin gliadinu a gluteninu, které jsou nestravitelné a objevují se především v pšeničné mouce, méně pak v žitu a ječmeni.
Ačkoli se mezi lidmi tradovala myšlenka, že se jedná o vzácné onemocnění, je tomu spíše naopak. Pacientů trpících na intoleranci lepku neustále přibývá. Nemoc způsobuje, že organismus člověka nedokáže strávit potraviny, v nichž se lepek vyskytuje.
Proč dochází k intoleranci lepku?
Pokud pacient trpí nesnášenlivostí lepku a přijímá ho v potravě, dochází u něho ke změně povrchu sliznice tenkého střeva. Díky tomu mizí mikroklky a klky, s nimiž se zároveň snižuje povrch tenkého střeva a tím se zmenšuje jeho schopnost vstřebávat živiny.
Příčiny vzniku celiakie u dospělého člověka
Zatímco u dětí se intolerance lepku objeví prakticky okamžitě po podání potraviny s jeho obsahem, u dospělého jedince dochází ke vzniku této nemoci až po výraznější zátěži. Celiakie tak dospělé potrápí nejčastěji mezi 30. a 40. rokem života. Příčinou jejího vzniku tak může být nejen operace či náročnější onemocnění, ale u žen to může být i porod či těhotenství. Často je nesnášenlivost lepku tzv. přidruženou chorobou, na kterou se náhodou přijde při zjištění cukrovky, onemocnění štítné žlázy nebo léčbě neplodnosti.
Jak se celiakie u dospělých projevuje
Celiakie se přezdívá nemoc chameleon, protože se v mnoha případech tváří nenápadně a je tedy těžké ji odhalit. Mezi příznaky objevujícími se u dospělých jedinců patří:
- výrazné hubnutí
- časté nadýmání
- průjem
- únava a nedostatek energie
- bledost
- vyrážka vyskytující se kdekoli na těle
- lámavé vlasy a nehty
- krvácení
- dušnost
- pocity mravenčení
- otok
- svalová slabost
- bolesti kostí
- snížení počtu červených krvinek
- svalové křeče
- řídnutí kostí
- obrna